11 Yaşında Milyonluk Şirket Kurdu

 Şirket kurmak basit ama milyon dolarlık bir şirket haline getirmek zordur. Biz nasıl geçiniriz'in hesaplarını yaparken Mikaila Ulmer 11 yaşında 11 milyon dolarlık şirket sahibi oldu. Bu biraz pratik zeka birazda şans ürünü. Çok basit bir fikri yani limonata satma fikrini kocaman bir şirket haline getirmiş.

Ailesinden aldığı teşvik sonrası düşünmeye başlayan Mikaila iki büyük olay yaşamış ve bunlardan biri arı sokması olmuş. Diğeri ise içerisinde büyükannesi Helen ‘in özel bir limonata tarifinin yer aldığı yemek kitabını göndermesi olmuş.

Arı sokmasından çok etkilenen Mikaila hem korkmuş hem de etkilenmiş ve sonrasında arıları araştırmaya başlamış. Arıların ekosisteme faydalarını ve
arılara dair her şeyi araştırmış. Sonrasında hem büyükannesinin tarifi hem de bal üreticilerine yardımcı olan bir fikir bulmaya karar vermiş. Bu sayede Me & Bees Lemonade fikri doğmuş. Yani ben ve Limonata arılar projesi...

Şirketinin Değeri 11 Milyon Dolar
Büyükannesinin limonata tarifinde keten tohumu bulunuyor ve bal ile tatlandırılıyor. Bu fikir ile Mikaila 60 bin dolarlık çekirdek yatırım aldı. Sonrasında Whole Foods Market ile anlaşma imzalıyor ve Amerika ‘nın 4 eyaletinde, 55 mağazada satış yapılıyor. Şirketinin değeri ise 11 milyon dolar.

Tabi Mikaila kazandığı paranın tamamını cebine atmıyor ya da oyuncak almıyor. Kazandığı paranın bir kısmını arıları korumak için kurulmuş yerel ve uluslararası yardım kuruluşlarına bağışlıyor. Pazarlama sloganı ise şu; Bir şişe alın, bir arıyı koruyun.

Mikaila bununla da kalmayıp, keten tohumunun sindirim sistemine faydalarını ve bal arılarının nasıl korunabileceğine dair seminerler veriyor. Çeşitli panellerde ise satış standının başında durup satış yapıyor.

Mikaila ‘nın başarısında kilit unsur olan şey hiç şüphesiz teşvik. Zira pek çoğumuz çocukluğumuzdan itibaren “sen küçüksün yapamazsın” mantığında büyütülürken, Mikaila henüz 4 yaşındayken ailesi tarafından bir ürün geliştirmeye teşvik ediliyor.

Bunun yanı sıra üniversite bitirmiş, nispeten kendisini geliştirmiş ve projeler üretmiş kişiler dahi teşvik bulma konusunda ciddi sıkıntılar çekerken Mikaila 60 bin dolar yatırım alıyor.

Bu da bize bir kez daha gösteriyor ki, başarılı bir girişimin önünde duran engel yaş değil, etrafımızdakilerin bakış açısı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.