Makale Yazarak Evden 2000 TL Kazanmak

 Günümüzde her tür bilgiye internetten ulaşılıyor. Hal böyle olunca makale yazarlığı iş kolu giderek daha kazançlı bir hal alıyor. Sizde evinizden özellikle bilgi sahibi olduğunuz konularda çeşitli makaleler yazarak para kazanabilirsiniz. Dev bir bilgi kaynağı olarak görülen internet ortamına sizde bilgilerinizi aktarabilir karşılığında güzel paralar kazanabilirsiniz.

 Örnek verecek olursak blog sahipleri, haber siteleri, yemek tarifi, kredi ve tatil siteleri gibi çok site makale yazarlarından belirli miktarda satın almalar yapmaktadır. Makale yazarlarının en çok dikkat etmesi gereken konu da yazılarının tamamen özgün kendilerine ait olması gerekmektedir.

Özgün makale, herhangi bir konu hakkında yazılmış olan makalenin herhangi bir yerden doğrudan alıntı yapılmadan tamamen kişiye özgü bir şekilde yazılmış olan yazılara denilmektedir. Özgün bir makale yazılırken yazılacak konu hakkındaki diğer
yazılardan ve kaynaklardan elbette faydalanılabilir. Fakat birebir alıntı, kopyala – yapıştır gibi durumların kesinlikle olmaması gerekmektedir.

Özgün Makale Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1) Özgün makale yazarlarının her konu hakkında bilgi sahibi olması mümkün değildir. Dolayısıyla her alanda özgün makale yazmayı tercih eden yazarların, yazacağı konuyu güvenilir kaynaklardan iyi bir şekilde araştırması gerekmektedir. Böylelikle alıntı ya da benzer makale yazmak yerine yazarın kendi katmış olduğu yorum ile özgün bir yazı elde edilebilir.

2) Eğer özgün bir makale yazıyor iseniz imla kurallarına da çok özen göstermeniz gerekiyor. Özellikle noktalama işaretlerini doğru kullanmak, bağlaçların yazımlarına dikkat etmek ve büyük-küçük harf yazımında hata yapmamak gibi konular makalenin akıcılığı açısından büyük önem arz etmektedir.

3) Bir konu hakkında uzun bir özgün makale yazacak iseniz sürekli aynı sözleri kullanmaktan kaçınınız. Aksi taktirde makale gereksiz yere uzayarak hem okuyucunun hem de arama motorlarının makaleye olan ilgisini azaltmaktadır.

Şimdi gelelim paranın nasıl kazanıldığı konusuna. Son dönemde internet üzerinden makale yazarlarına iş veren çok sayıda bireysel ve kurumsal kimlikler bulunmaktadır. Buna ek olarak ise online makale ekipleri aracılığıyla da yazdığınız makale karşısında komisyon karşılığı ile ek gelir elde edebiliyorsunuz.

Makale sektöründen aylık ortalama 500 TL ile 2.000 TL arasında para kazanmak mümkün. Ancak bu tamamen sizin makale yazma performansına ve makaleyi veren tarafı memnun etmenize bağlıdır. Makalelere genellikle kelime sayısı bazında ödeme yapılmaktadır.

Kelime sayısına göre ücretler standart olsa da eğer yazdığınız makaleler gerçekten beğenilir ve popüler bir yazar haline gelirseniz makale başına daha fazla ücret talep ederek o oranda daha fazla para kazanabilirsiniz. Hem referans kazanmak adına hem de daha fazla makale işi almak adına başlangıçta yazdığınız makaleler için uçuk fiyatlar söylemekten de kaçınmanız tavsiye edilir. Makale yazma işinden kazanacağınız para tamamen sizin performansınıza ve aldığınız işe göre değişiklik gösterecektir.

2 yorum:

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.