Youtube İle Para Kazanmanın 11 Yöntemi

 İnternetten para kazanmak isteyen herkes mutlaka Youtuber yani video yayıncısı olmayı düşünmüştür. Giderek daha popüler ve yaygın olmaya devam eden Youtube kullanıcılarına para kazandırıyor. 1 Milyar'dan fazla ziyaretçisi olan Youtube'de para kazanmak için burada vereceğimiz bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi pek çok kişi de Youtube’a video yükleyerek bu işten para kazanıyor.

Youtube’un en güzel yanı ise bir kere çekmiş olduğunuz videolardan ömrünüz boyunca para kazanmaya devam edecek olmanız. Bu anlamda Youtube’un oldukça güzel bir pasif gelir kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

Youtube’un yeni kuralları gereği kanalınızdaki para kazanma
özelliğini aktif hale getirmek için öncelikle videolarınızın 10.000 izlenme barajını aşması gerekiyor. Yani videolarınız 10.000 kez izlendikten sonra para kazanmaya başlayabiliyorsunuz.

 Gelin beraber Youtube para kazanma tekniklerini inceleyelim.

1. Web sitenize trafik çekin.

Örneğin bir web siteniz ya da blogunuz var diyelim. Bu blogdan para kazanmak için çok sayıda ziyaretçiye ihtiyacınız vardır.

Youtube üzerinde hazırlayacağınız videolar üzerinden bu web sitenize trafik çekebilirsiniz. Örneğin bir yemek tarifi videosu çektiniz. Videoda da “ıslak kek” yaptınız. Eğer web sitenizde daha farklı kek tarifleri varsa Youtube’daki açıklamalar kısmına web sitenizin adresini koyabilirsiniz. Böylece kek tarifleriyle ilgili insanlar web sitenizi daha rahat şekilde bulur ve sitenize gelen trafik sayesinde de reklam geliri elde edersiniz.

2. Youtube üzerinden ürün satın.

Video reklamlar ve içerikler insanların satın alma dürtüsünü harekete geçiren en önemli kaynaklardır. Eğer kendi ürettiğiniz bir ürün varsa ve bu ürünü satmak istiyorsanız Youtube bunun için son derece cazip bir yer olacaktır. Youtube kanalınızda ürettiğiniz ürünü tanıtır, nasıl çalıştığını, nerelerde kullanıldığını anlatır; ve daha sonra ürünü satın almak için video açıklamasına n11, Gittigidiyor.com gibi alışveriş sitelerinin linkini verirseniz satış işlemini daha rahat gerçekleştirebilirsiniz.

3. Satış ortaklığı yapın.

Ülkemizde pek yaygın olmasa da “Affiliate marketing” (Satış ortaklığı) diye bir uygulama var.

Örneğin video çekerken kullandığınız kamerayı, mikrofonu, tripodu Amazon.com üzerinden bulup bu ürünlerin linkini videonuzun altında paylaşırsanız ve insanlar bu linke tıklayıp Amazon’dan herhangi bir şey satın alırlarsa siz bu işten %5-10 arası bir komisyon alıyorsunuz.

Bu iş için özellikle Amazon idealdir, ancak Clickbank, ShareASale gibi farklı alternatifler de mevcuttur.

Yani siz örneğin 100 dolarlık bir klavye tanıttınız. Videonuzu izleyenlerden biri hem bu klavyeyi hem de 1000 dolarlık bir fotoğraf makinesini satın aldı diyelim. 1100 doların %5’i sizin hesabınıza yatırılıyor. İşte bu kadar basit!

4. İnternet dizisi çekin.

Eğer hikaye anlatmak seviyorsanız Youtube üzerinden kendi dizinizi çekebilirsiniz. İster talk show yapın, ister komedi, ister drama…

Eğer televizyon dizilerinden bunalıp kendi dizinizi çekmek istiyorsanız Youtube emrinize amade. Örneğin ülkemizde böyle pek çok dizi çekildi. Yolunda AŞ adlı internet dizisi tutunca üzerine bir de sinema filmi çekildi.

5. Youtube ünlüsü olun.

Youtube üzerinde meşhur (celebrity) olan pek çok kişi var. Örneğin Casey Neistat’ın hesabını yaklaşık 7 milyon kişi takip ediyor. Aylık kazancı tam olarak bilinemese de en az 1 milyon dolar olduğunu söyleyebiliriz.

Youtube öyle bir platform ki eğer ortaya orijinal ve eğlenceli bir şeyler koyarsanız bir anda milyonlarca takipçiniz olabilir. Bu da parayı ve daha çok parayı beraberinde getirecektir.

6. Hesabınıza Google Adsense bağlayın.

Youtube üzerinden para kazanma yollarının belki de en yaygını Google Adsense’tir. Bilindiği üzere Youtube, bir Google şirketidir. Google Adsense de insanları web sitelerinde yayınladıkları reklamlara göre ödeme yapılan bir sistemdir. Yani Youtube hesabınızı da Adsense’e bağlayabilirsiniz.

Adsense başvurusu yapabilmek için Youtube hesabınızdaki videoların en az 10.000 izlenmiş olması gerekli. Başvurunuz kabul edildikten sonra videolarınızda çeşitli reklamlar gösterilecek ve bu videoların izlenme sayısına göre size her ay belli bir ücret ödenecek.

7. Eğitim videoları hazırlayın.

Tutorial… Hepimiz yeni bir şeyler öğrenmek için Youtube’da tutorial denen eğitici videoları izlemişizdir. Eğer siz de belli bir konuda uzmansanız bu konu hakkında eğitici videolar hazırlayabilir ve izlenme sayınız oranınca gelir elde edebilirsiniz.

Doğrusu, tutorial hazırlamak için bir konuda uzman olmanıza da gerek yok. Örneğin yeni bir telefon aldınız diyelim. Bu telefona nasıl format atılır, telefonun teması nasıl değiştirilir, zil sesi şiddeti nasıl ayarlanır… gibi konularda da tutorial hazırlayabilirsiniz.

8. Bağış toplayın.

Crowdfunding, son dönemlerin en popüler akımlarından biri. Kitle fonlaması olarak dilimize çevirebileceğimiz bu kavramda, kendi projeniz için insanlardan ufak bağışlar talep ediyorsunuz. Örneğin Kickstarter, Indiegogo, Patreon sırf bu meseleye odaklanmış platformlar…

Örneğin bir Youtube kanalınız var diyelim. Burada çektiğiniz videoların dışında bir de kısa film çekmek istiyorsunuz ve bir miktar paraya ihtiyacınız var. İnsanlara durumu aktarır, bağış kampanyanızın linkini paylaşırsanız takipçileriniz bu kısa film gerçekleştirmeniz için size bağış yapabilirler. Yani sizi bizzat takip eden kişiler,  destek olmaya sizi hiç tanımayan kişilerden daha eğilimli olurlar. Diğer bir ifadeyle takipçi kitlenizi doğru şekilde yönlendirirseniz ihtiyaç duyduğunuz parayı elde edebilirsiniz.

9. Kendi markanızı yaratın.

Halihazırda bir işiniz veya şirketiniz varsa Youtube üzerinden bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Bunun en net örneklerinden biri Tostçu Erol.

Gaziantep’te kendi halinde bir tost dükkanı işleten Tostçu Erol, birkaç yıldır düzenli olarak tost videoları koyduğu Youtube hesabı nedeniyle bugün 350.000 takipçiye sahip. Bu kadar takipçinin onun işlerini açtığını peşinen söyleyebiliriz. Bundan 3 yıl önce tostçu dükkanına günde 40 kişi geliyorsa bugün bu sayının kat be kat arttığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra milyonlarca izlenen videolardan elde edilen geliri de unutmamak gerek.

10. Evcil hayvanlarınızı da Youtuber yapın.

Youtube’da pek çok evcil hayvana özel kanallar mevcut. Örneğin  Lil Bub and Grumpy Cat adlı kedilerin kanallarına milyonlarca insan abone. Hatta bu kedilerin fotoğraflarından oluşan kitaplar bile var.

Siz de evinizdeki kediyle olan hayatınızı kameraya alır ve Youtube’da paylaşırsanız bir anda milyonlarca takipçiye sahip olma ihtimaline kavuşursunuz. Kedinizin gariplikleri sosyal medyada viral bir şekilde yayılabilir ve siz de bundan “ekmek” yiyebilirsiniz.

11. Sponsor bulun.

Bugün Youtube oldukça revaçta bir platform. Bu nedenle markalar, kendi reklamlarını yaptırmak için pek çok Youtuber ile anlaşma yapıyor. Bunun için elbette hatrı sayılır bir takipçi kitlenizin olması gerek.

Yeterince büyük bir takipçi kitlesi elde ettikten sonra ya siz markalara ulaşıp detaylı bir teklif sunabilirsiniz, ya da markalar gelip sizi bulur. Youtube üzerindeki makyaj kanallarında bu durum oldukça açık seçik bir şekilde uygulanmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.