Kamu Kurumları Bu Ay 24 Bin Kişi Alacak

 Birçok kamu kurumu veya kamu kuruluşu bünyelerinde bulunan memur personel eksikliklerini karşılamak amaçlı istihdam yapmaya devam ediyorlar. Ağustos ayında da olduğu gibi alımlar son hızı ile devam ediyor. Kamu kurumları bünyelerine memur personel alımı yapmak için her geçen gün duyuru yaparken bir çok aday da bunları takip ediyor ve karşılarına çıkan ilk fırsatta başvurularını değerlendiriyorlar. Ancak adayların bu ilanlara başvuru yapabilmeleri için kurumların aradığı bazı şartları taşımaları gerekmektedir.

 Kamu kurum veya kamu kuruluşları memur olacak adaylardan genellikle, 657 sayılı devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartları taşıyor olmak, yaş şartlarını taşıyor olmak, eğitim şartlarını taşıyor olmak, yapılacak güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç alabilmek, görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık problemi olmamak ve erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi bulunmamak şartları aranmaktadır.

 Adaylar yukarıdaki şartları taşımaları neticesinde ve kadro seviyesine göre özel şartları taşımaları neticesinde başvurularını gerçekleştirebilirler. Başvuru yapan adaylar kurumun belirlediği tarihten itibaren başvuru sonuçlarını takip ederler ve başvuru
sonuçlarına göre, eğer kurum sınav yapacak sa duyuruya göre tarih, saat ve yer dikkate alınarak adaylara Sözlü veya Yazılı sınav uygulanır. Sınavda başarılı olan yani kurumun belirlediği taban puanı alan adaylar ise kuruma yerleşebilirler.

 Kamu Kurumları veya Kamu Kuruluşları bünyelerine kamu personeli alımı yaparken bazı genel şartlar arıyor. Adayların Bu şartları taşıdıkları halde en çok takıldıkları konulardan biriside KPSS şartıdır. Bir Çok Kamu kurumu veya kamu kuruluşu alım yaparken adaylardan Kamu Personeli Seçme Sınavı Şartı aramaktadır. Özellikle Bakanlıklar ve Üniversiteler büyük ihtimalle adaylardan KPSS şartı arıyor. KPSS puan şartını taşıyan adaylar yapılacak olan mülakata göre diğer adaylar ile KPSS puan karşılaştırması yapılarak en yüksek puandan başlanarak en düşük puana kadar olan adaylar sıralanarak sınava alınmaktadır. Adaylardan en az lise mezunu olmak şartı ile, Lise mezunları için KPSSP94, Önlisans mezunları için KPSSP93 ve Lisans mezunları için KPSSP3 puan türünden puan şartı aranmaktadır. Bazı kurumlar taban puanı en az 60 puan kabul ederken bazı kurumlar ise en az 80 puan olarak kabul ediyorlar. Bunu kurumun yaptığı resmi bildiriye bakarak öğrenebilirsiniz. 

 KPSS şartı arayan kurumlardan ziyade bazı kurum veya kuruluşlar ise alım yaparken adaylar KPSS şartı aramıyorlar. Özellikle belediye alımlarında, Askeri Personel alımlarında ve bazı kurumlar tarafından yapılan duyurulara göre KPSS şartı aranmıyor.

Eylül ayı memur personel alım ilanlarına başvurularınızı kurumun belirlediği tarihlerde yapmanız gerekmektedir. Bir çok kurum başvurularını online olarak İnternet ortamında kabul etmektedir. Bunun dışında Üniversiteler ve bazı kurumlar ilanda belirtilen adrese başvuru tarihleri içerisinde şahsen veya posta yolu ile başvuru almaktadır. Buna tamamen ilanın tam metninden ulaşabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken konu ise, başvuru tarihleri dışında yapılan başvurular hiç bir şekilde kabul edilmeyecektir.

 Milli Savunma Bakanlığı 11000
 Milli Savunma Bakanlığı  13000
 Fırat Kalkınma Ajansı - 8
 Orman ve Su İşleri Bakanlığı  3
 Kamu Denetçi Kurumu  5
 Adalet Bakanlığı  300
 Celal Bayar Üniversitesi  34
 TSK Subay Alımı KPSS 60 -
 TSK Astsubay Alımı KPSS 60 -
 KKK, DKK, HKK Er Alımı
 KKK, DKK, HKK Erbaş Alımı
 Vakıflar Genel Müdürlüğü
 TSE
 İçişleri Bakanlığı
 TOPLAM - 24 Bin 416 -


1 yorum:

  1. Merhabalar sizden ricam hangi kurum olursa olsun kaloriferci veya hizmetli alımı olursa lütfen yayınlarmısınız teşekkürler

    YanıtlaSil

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.