Kültür Mantarı Yetiştiriciliği İle Para Kazanmak

 Kültür mantarı Agaricus bisporus türünde beyaz ve şapkalı bir mantar türüdür. Doğada bir çok zehirli türün olmasından dolayı ihtiyacı karşılamak için uygun koşullar sağalanarak üretimhanelerde üretilir.

Kültür mantarı üretimi toplum tarafından kabul görmüş, neredeyse her semt pazarında, sebze meyve reyonu olan süpermarketlerde bulabileceğimiz bir ürün. Peki kültür mantarı nasıl yetiştirilir ? 

mantar-üretimi
Kültür Mantarı Üretimi

Kültür mantarı güneş ışığına ihtiyaç duymayan bir bitkidir, bodrum, mağara , depo gibi yerlerde üretim yapılabilir. Isı ve havalandırma kontrolü sağlanabilen üretim yerine ihtiyaç vardır. Kasalarda yada plastik torbalarda üretilebilir. Mantarlar yeşil
yaprakları olan bitkiler gibi fotosentez yapamaz bu yüzden özel karışımlarla hazırlanmış kompostlara ihtiyaç duyarlar.

Kültür mantarı gübre, saman, buğday sapı. çeltik sapı gibi karışımların fermantasyonu ile elde edilmektedir.

İmkanınız varsa kendiniz  hazırlabilir, yada kompostu hazır olarak satın alabilirsiniz. Kompost hazırlamak deneyim isteyen bir iş olduğu için bu konuda danışmanlık almak yada hazır almak deneyimsiz dönemimizde size fayda sağlayabilir.

Özensiz hazırlanmış bir kompost çeşitli bitki haslarına yada zararlı bitki böceklerine uygun ortam oluşturabilir.

Mantarlar uygun nem, sıcaklık ve havalandırma ortamı sağlandığında yıl boyunca üretilebilir.
Kompsotlara misel (mantar tohumu) ekilerek üretim başlar, hazır ekili kompostlarda satın alabilirsiniz.

Kültür mantarı kaç günde yetişir
Misel ekimi sonrası ön gelişme dönemi 12-15 gündür, Daha sonra üzerine %70 nemli dezenfekte edilmiş örtü toprağı serilir. 21 gün sonra hasada uygun mantarlar ortaya çıkar ve 30-60 gün arasında tekrar ürün alınabilir.

Kültür mantarı yetiştiriciliği maliyeti
Bu maliyet sizin üretim kapasitenizle doğru orantılı olduğu için değişkendir. İlk önce üretim yerinizi belirlemeniz sonra yatırım maliyeti için kompost ve misel üreticileriyle görüşmeniz rakamı netleştirecektir. Ayrıca üretim yerinizde bir raf düzenine, ilklimlendirme ve havalandırmaya ihtiyacınız olabileceği unutmayınız.

Üretime başlamadan önce mutlaka pazar araştırması yapınız bölgenizde mantar toptancılarının kg fiyatı nedir , direkt pazarlayabileceğiniz kanallar varmı yoksa pazarlama maliyetinden kurtulmak adına toptan alım yapanlara satmak daha mı karlı bu konuda bir iş planı hazırlayıp yola çıkmanız faydanıza olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.