15 Bin TL Maaşlı Uşak Olmak

Filmlerden hatırladığımız uşaklık, muhteşem bir dönüş yaptı. Eski usül uşakların yerini Arap prenslere, Rus oligarklara hizmet eden profesyoneller aldı. Ülkemizdeki kazançları aylık 15 bin TL'yi buluyor.Profesyonel Uşakların Aylık Geliri 15 Bin Lirayı Buluyor
Geçtiğimiz yüzyılda kalan ve unutuldu zannedilen uşaklık mesleği geri döndü. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yükselen meslekler arasında yer alıyor ve şimdilerde onlara 'Butler' deniyor. Öyle filmlerde izlediğimiz gibi şatolarda, beyaz saçlı, asık yüzlü
uşaklardan söz etmiyoruz. Yeni nesil profesyoneller; bakımlı, eğitimli, yabancı dil bilen farklı kültürleri tanıyan kişiler. İş adamları ve konuklarına özel hizmet sunmak isteyen oteller en önemli müşterileri.

MÜŞTERİSİ İŞ ADAMLARI

Yani meslekteki ataları gibi malikanede İngiliz prenslere değil, Dubai'nin dev gökdelenlerinde Arap CEO'lara hizmet ediyorlar. Bu iş kolundaki kazançlar, Türkiye piyasasında ayda 15 bin lira, Körfez ülkelerinde ise yılda 80 bin doları buluyor. Haliyle ülkemizden de Ortadoğu'ya butler göçü yaşanıyor desek yeridir. Mutfağın bir kenarında unutulan aşçılığın, 'Master Şef' imajıyla efsanevi geri dönüşüne benzer bir durum uşaklar için de geçerli. Ve muhtemelen önümüzdeki yıllarda isminden daha fazla bahsettirecek. 'Nasıl uşak veya butler olunur?' sorusuna gelince, işin özünde yine para var.
Çoğu İngiltere'de olmak üzere uşaklık okullarındaki fiyatlar, 3 bin ila 20 bin dolar arasında değişiyor. Farklı ülkelerden parasını denkleştiren, aralarında asker, mühendis gibi mesleklerden binlerce kişi sayesinde bu okullar, altın çağını yaşıyor. Ülkemizde benzeri merkezler görülmese de Türkiye'den yurt dışına eğitime giden çok sayıda kişi olduğunu öğreniyoruz. Çünkü mezunlar, ciddi ücretlerle otel, organizasyon ve hatta Dubai'deki AVM'lerde iş buluyor.
REKLAM

ads by AdMatic
İŞİN UCUNDA 50 BİN STERLİN VAR

İngiltere'de yılda ortalama 50 bin sterlin olan kazanç, Çin'de 60 bin doları bulabiliyor. Mesleğin detaylarına gelince, mesai saati filan yok. 7/24 müşterinin gölgesi gibi onu takip edeceksiniz. Özellikle iş adamlarının gözü kulağı olacaksınız. Her türlü detaydan siz sorumlusunuz. Misafirinizin otel kapısında karşılanması, bavulunun yerleştirilmesi, ikramların hazırlanması, varsa gezi planı, ayakkabı cilası, araba kapısını açmak gibi onlarca göreviniz var. Kimi zaman bir şirket kendi CEO'su için butler talebinde bulunurken kimi zaman da lüks oteller bu hizmeti özel misafirlerine sunuyor. Eğer birkaç günlük çalışma karşılığında 2-3 bin liradan başlayan ücretler söz konusu.
"KAZANCI DUYAN HERKES GELİYOR"

British Butler Institute Kurucusu Gary Williams, eğitimini tamamladıktan sonra kariyerine The Ritz London Hotel'de baş uşak olarak başlamış. Arap prenslerinden, İngiliz Kraliyet Ailesi'ne kadar birçok isme hizmet sunmuş. Başlangıç için dış görünüş ve kültürün en önemli unsur olduğunu anlatan Williams, meslekte telaffuz edilen kazançların okullara yönelik talep artışında etkili olduğunu paylaşıyor. Williams, okulunu kibarca anlatıyor: "Eğitimin sonunda staj yapma olanakları oluyor ve dünyanın her yerinde iş bulmaları için özel program uyguluyoruz. Yetkinlik geliştirme sürecini paylaşıyoruz. Tabi ki sonrası mezunların mesleğini layıkıyla yapmalarına bağlı."
ÇİNLİLER, RUS OLİKARKLAR SIRADA

"İşin profesyonelleri, CEO'ların, oligarkların, Çinli milyonerlerin aradıkları kişiler olmaya başladı" diyen Williams sadece bu sebepten bile yılda binlerce öğrenciye hizmet verdiklerini söylüyor. Beş günlük kurs ücretinin bin 400 avro ve beş haftalık eğitimin de yaklaşık 5 bin avro olduğunu eklemeyi de ihmal etmiyor. Williams, Brezilya ve Çin pazarının geliştiğini söylüyor.
BREZİLYA PAZARI DA GELİŞİYOR

İstanbul Beşiktaş'ta bir otelde çalışan A.G. kurumu ile yaptığı sözleşme nedeniyle ismini paylaşmak istemiyor. Bu işi 10 yıldır sürdürüyor. Özellikle Arap iş adamlarına hizmet ettiklerini vurguluyor. Kazancı sebebiyle ülkemizden Körfez bölgesine Butler akını olduğunu söylüyor. Bulunduğu otelde 2 kişi olarak görev yapıyorlar ve artan ilgiden memnun. "Müşterimizi rahatsız etmeden onun gölgesiyiz" diyor. A.G. İngiltere'deki bir okulda 5 hafta ders almış sonra yönetici asistanlığı yaparak tamamen turizm sektörüne yönelmiş. Ücretleri sorduğumuzda Türkiye ortalamasının üzerinde demekle yetiniyor. Bu arada İngiliz okulları da tavsiye ediyor. (Yeni Şafak)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.