Kamu Kurumları 33 Bin Memur Alacak

 Kamu kurumları 2017 yılının son aylarında memur alımı gazına daha çok bastı. Yıl sonuna kadar 33 bin kişilik yeni memur alımı yapılacak. Memur adayları 2018 yılının ilk aylarında göreve başlamış olacak. Kasım ve Aralık ayı içersinde sınavları sonuçlanacak kamu kurumları yanında bu 2 aylık süreçte yeni memur alımı ilanları da yayınlanacak. DPB aracılığı ile yayınlanan ilanların bazılarında KPSS şartı aranırken bazı ilanlarda KPSS şartı aranmıyor. Ayrıca İŞKUR sitesinde de çeşitli kamu kurumları yüzlerce yeni ilanda binlerce yeni memur alımı yapmaya devam ediyor.

33 Bin Memur Alımı
ZABITA MEMURU ALIMLARI VE BAŞVURU ŞARTLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Kamuya alımlarda adaylardan bazı nitelikler istenmektedir. Adaylar bu nitelikleri taşımaları halinde başvurularını gerçekleştirebilirler. Kamu Kurumları adaylardan genellikle 657 Sayılı devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartları taşımak, Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak, Askerliğini yapmış olmak veya askerlik ile
ilgisi bulunmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık problemi olmamak, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak, Alım yapılacak kadro seviyesine göre özel nitelikleri taşımak, Herhangi bir suç hükümlülüğü bulunmamak, En az lise, Önlisans ve Lisans mezunu olmak gibi nitelikler aranmaktadır. Kurumun ilanına girildiği zaman mutlaka alım şartları belirtilmektedir.

KPSS'Lİ KPSS'SİZ ALIM:

Kamuya alımlarda adaylardan bazı kurumlar Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı aramıyorlar. Bir çok aday KPSS sınavına girmediği için veya düşük puan aldığı için KPSS şartı olmadan alım yapan kurumlara ilgi göstermektedirler. KPSS Şartı Olmadan alım yapan kurumlar, TÜBİTAK, Milli Savunma Bakanlığı, Askeri İlanlar, Bekçi alımları gibi alımlarda adaylardan Kamu personeli Seçme Sınavı şartı aranmamaktadır.

Ancak mezuniyetini tamamlamış ve iyi bir konuma yerleşmek isteyen adaylar ise Mezuniyetine göre Kamu Personeli Seçme Sınavına katılarak KPSS li alımlara ilgi gösteriyorlar. Kamu Personeli Seçme Sınavı ile alım yapan kurumlar genellikle ilana göre taban puan şartı belirlemektedir ve bu taban puanın altında başvuru yapan adayların başvurularını geçersiz kılmaktadır. Kamu kurumları KPSS 50 puan ile başlayıp, 60, 70 veya 80 puan ile alım yapmaktadırlar. Lise mezunu olan adaylardan KPSSP94, Önlisans mezunu olan adaylardan KPSSP93 ve Lisans mezunu olan adaylardan ise KPSSP3 puan türünden puan şartı aranmaktadır.

SINAV İLE ALIM YAPILIYOR:

Kamu kurumları alımları için adaylara sınav yapıyorlar. Adayların KPSS puan sırasına göre kadro sayısının katları kadar adayı sıralamaya sokarak sıralamada ilkleri tamamlayan adayları sınava tabii tutuyorlar. Kurumun belirlemesin göre Giriş Sınavını sözlü ve/veya uygulamalı olarak yapmaktadırlar. Adaylar sınav sonucuna göre bu kurumlardaki boş kadrolara yerleşiyorlar.

KAMUYA ALIMLARDA BAŞVURULAR NASIL YAPILMALI?

Kamu kurumlarına başvuruda bulunacak adaylar, Kurumun belirlediği başvuru başlangıç tarihi ile başvuru bitiş tarihleri içerisinde başvurularını mutlaka gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Adaylar başvurularını Elektronik ortamda, Şahsen veya posta yolu ile yapabilirler. Aşağıda verdiğimiz tabloda alım yapan kurumların son başvuru tarihlerini göreceksiniz. Bu kurumlara belirlenen tarih içerisinde başvuru yapmalısınız.

HANGİ KURUMLAR ALIM YAPIYOR?

Kamuya alımlar son hızı ile devam ederken yeni ilanlarda yayımlanmaktadır. Bakanlıklar, Belediyeler, Başkanlıklar, Valilikler ve Üniversiteler kamuya 33 bin civarında kamu personeli alımı yapmaktadır. Buradaki bağlantımızdan yeni memur alımı ilanlarını takip edebilir 33 bin memur alımı kadrosunda sizde yerinizi alabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.