İşsizlik Maaşı Hesaplama 2018

 İşsizlik ödeneği altında verilen işsizlik maaşı 2018 yılında da belirli kriterleri karşılayan adaylara yine çalışma koşullarına bağlı olarak en az 6 ay en fazla 10 ay verilmektedir. İşsizlik maaşı, iş veren tarafından herhangi bir sebep gösterilmeksizin yani çalışandan kaynaklanmayan sebeplerden dolayı çıkarılmış olan bireylere verilmektedir. Ayrıca bu ödenekten yararlanabilmek için çalışılan sürede en az 600 gün olarak işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması gerekmektedir.İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI 2018
İşsizlik maaşı alabilmek için işten çıkarılma durumunuzun belirli kriterlere uyması gerekmektedir. Bu kriterler İŞKUR olarak şu şekilde tanımlanmıştır;

§ Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

§ Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim
ödeyerek sürekli çalışmış olmak,

§ Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

§ Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak gerekmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU 2018
İşsizlik maaşına başvurabilmek için hizmet akdi feshinden yani resmi olarak işten çıkarılma durumunun ardından 30 gün içerisinde en yakın Türkiye İş Kurumu yani İŞKUR şubesine şahsen giderek ya da elektronik ortam üzerinden www.iskur.gov.tr internet sitesinden başvurunuzu yapabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yapamayacak adayların kendilerine en yakın uzaklıkta bulunan İŞKUR birimine giderek oradaki çalışanların yardımıyla başvuru yapması tavsiye edilmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI SÜRESİ 2018
İşsizlik maaşının kaç ay ödeneceği ise tamamen kişiden kişiye göre değişmektedir. Sigortalı olarak çalışılan günün sayısı, işsizlik maaşının kaç ay verilip verilmeyeceği konusunda etken olmaktadır. Bu doğrultuda aşağıda listelenen koşullara göre işsizlik ödeneğinin süresi aşağıdaki koşullara göre değişmektedir.

§ 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

§ 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

§ 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün olarak verilmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI 2018 YILINDA NE KADAR?
İşsizlik maaşı alabilmek için gerekli koşulları sağladığınız taktirde ikinci adım ise işsizlik maaşının ne sürede ödeneceğidir. Bu adımdan sonra da işsizlik maaşının miktarı belirlenmektedir. İşsizlik maaşının miktarı son dört aylık primi ödenmiş kazancınıza bağlıdır. Bu doğrultuda düşük ya da yüksek olabilmektedir. Ancak işsizlik ödeneğinde son dört aylık kazancınız ne olur ise olsun en fazla ödenen miktar asgari ücretin brütünün yüzde sekseni kadardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.