Lise Mezunu Polis Olma Şartları ve Başvurusu Nasıl Yapılır

 Emniyet Genel Müdürlüğü düzenlediği sınavlar ile her yıl bünyesine polis öğrencisi ve özel harekat polisi alımı gerçekleştirmektedir. Polis olmak isteyenler her sene yapılan sınavlara katılarak polis akedemilerine girebilmek için uğraşmaktadırlar. Sınavlardan başarılı olup akademiye girmeyi hak edenler aldıkları eğitim sonrası mezun olarak polis olmaktadır. Polis öğrencileri PAEM, PMYO ya da POMEM ‘de eğitilmektedir.

Lise Mezunu Polis Olmak


Lise mezunu gençler her sene ilanları takip ederek polis olmak için sınavlara katılmak için ilan beklemektedir. Peki Lise mezunu nasıl polis olunur? Lise
mezunu polis olma şartları nedir? Merak edenler için konuyu inceleyerek PMYO giriş şartları hakkında bilgi vereceğiz.

LİSE MEZUNLARI  NASIL POLİS OLUR?

Lise mezunu olup polis olmak isteyen gençlerin ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavına girmeleri ve alım yapılacak yıla göre belirlenen taban puanı almaları gerekmektedir. Sonrasında ise adaylar istenen diğer genel  şartları taşımaları durumunda Polis Meslek Yüksek Okuluna başvurularını yapabilirler.

LİSE MEZUNU POLİS OLMA ŞARTLARI

Ilanlara başvuru yapmak isteyen adayların PMYO tarafından belirlenen başvuru şartlarına uygun olmaları gerekmektedir. İstenen şartlara bakıldığında adayların;

■ Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
■ Silah taşımaya engeli olmamak
■ Fiziğinde kusur olmamak
■ Sağlık sorunu olmamak
■ YKS’den baraj puanını almak
■ Lise mezunu olmak
■ Belirli yaş aralığında olmak

Lise mezunu polis olma şartları yukarıda verilmiştir. Bu şartlara uygun olan adaylar ilanların yayınlanması ile başvurularını gerçekleştirebilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.