Ek İş Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır

Özellikle öğrenciler ve kazandıkları para harcamalarına yetmeyen diğer bireyler ek iş yaparak ne kadar para kazanabilirim sorusunu soruyor. Aynı zamanda ek iş diye yapılan sorgulamalar, çalışmayan kadınların da sıklıkla başvurduğu bir yöntem. Çünkü ek iş kavramı genel anlamda kısıtlı vakit içerisinde yapılabilecek, sürekli olmayan iş anlamına da geliyor.Elbette ek iş yaparak para kazanma söz konusu olduğunda, kazanabileceğiniz miktar da yeteneklerinize, ayırabileceğiniz vakte ve elbette
sabrınıza göre değişebiliyor. Ek iş yaparak ne kadar para kazanabilirim sorusunun yanıtı da tam olarak bu noktada bir muammaya dönüşüyor. Yine de sizler için ortalama rakamlar çıkartmaya çalışacağız.

Öncelikle birkaç ek iş örneği verelim ve bu örnekler üzerinden ilerleyelim.

Hafta sonları emlakçılık yapmak. Elbette bu iş fikri sizin için ne kadar uygun, kafanızdaki işlerle uyuşuyor mu bilemeyiz ama yalnızca hafta sonları ya da randevulu olarak hafta içleri yapabileceğiniz ve herhangi bir sermaye gerektirmeyen işlerin başında geliyor. Kiralık evlerin sahipleriyle görüşerek evleriyle ilgilenme ve komisyon alma talebinde bulunabilir ya da emlakçılarla anlaşarak muhtemel kiracılara evi gezdirip onları ikna etmeye çalışabilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte kazanç elbette kişiden kişiye, anlaşmadan anlaşmaya değişecektir fakat bir randevunun ortalama yarım saat ile bir saat içerisinde biteceğini düşünürseniz ve beşinci görüşmede evi kiralarsanız, normal bir işte beş saatte kazanacağınız paradan daha fazlasını kazanma şansınız çok yüksek. Örneğin, evi 1.500 TL’ye kiraladıysanız, emlakçının komisyon ücreti KDV dahil ortalama 2.124 TL (yıllık kira bedelinin %10’u + KDV) olacaktır ve siz de bu ücretten anlaşmanız dahilinde payınıza düşeni alabilirsiniz.

Ek iş yaparak ne kadar para kazanabilirim sorusuna bir de evden çalışma olarak bakalım. Diyelim ki çağrı karşılayarak ya da dış arama yaparak başarılı olabileceğinize inanıyorsunuz. Bilgisayarınıza çağrı merkezi sistemi kuracak bir firma bulduktan sonra yapacağınız satış başına prim alacaksınız. Bu noktada elbette oranlar değişmekte ama her sattığınız 300 TL’lik bir ürün için ortalama 20-30 TL, bazı firmalarda çok daha fazla kazanabilirsiniz.

Son olarak, kendi işinizin patronu olmak ve ek işi yaparken risk almamak istiyorsanız, internet üzerinden ilan sitelerini ziyaret edip profil oluşturarak yeteneklerinizi satabilirsiniz. Bu yetenekler arasında fotoğrafçılık, montaj, makale yazma, tez yazma ya da seslendirme olabilir. Ücreti ve şartları kendiniz belirleyebilir, hatta çok büyük paralar dahi kazanabilirsiniz.

Anlayabileceğiniz gibi bu sorunun net bir yanıtı yok ve tamamen size kalmış bir şey. Yukarıdaki örneklerden yola çıkarak ve piyasa araştırması yaparak, aklınızdaki işten ne kadar kazanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.