Noter Ne Kadar Maaş Alır

Türkiye'nin her bir ilinde çok sayıdan noter bulunmaktadır. Özellikle nüfusu kalabalık şehirlerin ilçelerinde dahi birden fazla noter görev yapmaktadır. Peki noterler ne kadar gelir elde ediyor?Aylık olarak noterler ne kadar para kazanıyor, noterlerin maaşı yok mu, noterler gelir usulü ile mi çalışıyor?

SINIFLARA GÖRE NOTER KAZANCI
Görüştüğümüz noterlerin devletten her hangi bir aylık ücret almadıklarını öğrendik. Buna göre noterler aylık maaş almıyor ve yaptıkları işlere göre ücret
alıyor. Ancak noterler yaptıkları en ufak bir imza ya da mühürden dahi 100 liraya yakın ücret aldığı için aylık ciddi kazanç elde ediyor.

Örneğin birinci sınıf da bulunan bir noter aylık olarak ortalama 100 bin - 200 bin lira arasında gelir elde ediyor. Üçüncü sınıf da görev yapmakta olan bir noter ise aylık olarak ortalama 4 bin - 5 bin lira arasında para kazanmaktadır. Buna göre noterler ne kadar çok iş yaparsa o kadar çok para kazanmaktadır ancak ülkemizde aylık 4 bin - 5 bin lira kazanan noter sayısı dahi azaldı. Noterlik ücretlerinin her geçen sene arttığı görülmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.