Almanya 2500 Euro Maaşla Personel Alımları Yapıyor

 Almanya yıllar sonra tekrar Türk işçi ve personel alımı yapmaya hazırlanıyor. Manşetlerde yer alan habere göre OBM insan kaynakları şirketi Almanya’da çalışmak üzere farklı branş ve pozisyonlarda 10 bin’den fazla vatandaşımızı işçi olarak alacak. OBM şirketi, ülkemizde İŞKUR ile işbirliği yaparak bu işçi alımı gerçekleştirecektir. Bu da şu demek oluyor. Türkiye iş kurumuna kaydı olan kişiler iş ilanına başvuru yapabileceklerdir.

Almanya Personel Alımları


10 işçi alımı hangi branşlara dağıtılacak?

2019 yılı itibariyle alımları yapılmaya başlanacağı belirtilen ilanlar ile ilgili heniz tam bir çalışma yapılmış değil. Fakat OBM şirketinin
Almanya’da 20 den fazla havalimanının işletmesini yürüten bir şirkettir. Bundan dolayı personel ve işçi alımları çoğunlukla bu sektöre yapılacaktır. Basın tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda dağılım yapacak olursak ilk etapta alımı yapılacak personeller;

Hemşire,
Kaynakçı,
Elektrikçi,
Havalimanı yer hizmetleri personeli,
Kamyon şoförü

olarak belirlenmiştir.

Bu kişiler 2019 yılında ilk etapta Almanya’ya işçi olarak gitmesi planlanan sektörler arasındadır. Fakat işçi alımı 2019 yılı ile sınırlı kalmayacaktır. OBM şirketinin yöneticisi Osman Taş tarafından yapılan açıklamaya göre Almanya’da çalışacak 80 bin kadar hemşire ihtiyacı bulunmaktadır. Fakat ilk etapta o kadar kişi götürmeyeceklerini bunu yıllara yayarak götürmeyi planladıklarını belirtmiştir.

Almanya’da istihdam edilecek olan kişilere 18 aylık iş sözleşmesi imzalayacaklarını da belirten Taş, Almanya ile Türkiye arasında gerçekleşecek olan işçi gönderme işlemlerinin 80 bin kadar hemşire ve 50 bin kadar da kaynakçı ve elektrikçi olacağını belirtti. Tabi bu işlemlerin hepsi işkur aracılığıyla yapılacağını da sözlerine ekledi.

Almanya’da çalışacak kişilere verilecek maaş ne kadar olacak?

Türkiye’deki işsizliği de azaltmayı amaçlayan projede işe alınacak kişilere verilecek maaşlar da ülkemiz ile karşılaştırıldığında oldukça yüksek durmaktadır.

Hemşire  – 3 bin Euro
Kamyon şoförü – 2 bin 500 Euro
Havalimanı yer hizmetleri personeli – 2 bin Euro civarı maaş alacaklardır.
Özellikle hemşire ve kamyon şoförlerinin maaşları mesailerle birlikte 4 bin Euro’ya yakın olacaktır. Bu da Türk lirasına çevrildiğinde yaklaşık olarak 24 bin lirayı bulacaktır.

Yurtdışı işçi alımına kimler başvuru yapabilecek?

20 ile 45 yaşları arasında olan ve alım yapılacak kadroya uygun belgesi, deneyimi veya öğrenim durumu olan herkes başvuruda bulunabilecektir. Başvurular işkur üzerinden internet ortamından yapılabilecektir. Sizler de Almanya’da çalışmak istiyorsanız bu ilanı değerlendirmelisiniz. Tüm vize işlemleri ve dil eğitimleri şirket tarafından verilecektir. Detaylar tam olarak belli olduğunda yine sitemiz üzerinden sizleri bilgilendireceğiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.