Aralık Ayı Memur Personel Alımları

 Geldik 2018 senesinin son ayına. Özellikle yerel seçimlerinde yaklaşması ile beraber bu aylarda kamuya bir çok yeni memur alımı yapılmakta. Kamuda memur olmak isteyenler bu ilanımız ile Aralık ayında hangi kurum ne kadar memur personel alımı yapacak öğrenebilirsiniz. Kamu kurumları personel eksiklikleri için DPB anlaşmalarını yapmaya devam ediyor.

Aralık Ayı Memur Alımları


Kamuda kurumdan kuruma değişmekle beraber farklı alım şartları farklı puan barajları bulunmaktadır. Başvuru yapacağınız kamu kurumunun
ilan detaylarında genel ve özel şartları taşıdığınızdan emin olmalısınız.

ADAYLARDAN ARANAN GENEL ŞARTLAR:

Aralık ayı kamuya memur alımı ve personel alımı ilanlarına başvuru yapacak adaylardan bazı genel şartlar aranıyor. Buna göre adayların taşıması gereken nitelikler, 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesine göre Kam haklarından mahrum bulunmamak, T.C. vatandaşı olmak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir akıl hastalığı ve bulaşıcı hastalığı gibi sağlık sorunları olmamak, Daha Önce görev yapılan kamu kurumu veya kamu kuruluşundan disiplin cezası ile ayrılmamış olmak, Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli veya yaşlı aylığı almıyor olmak gibi genel kriterler isteniyor.

 Özel olarak ise, Yaş şartı, Eğitim şartı, ve eğer aranıyorsa KPSS ve YDS şartları aranır. Bu bağlamda yaş şartı olarak 18 yaşını tamamlamış olmak, Memur alımları için 35 yaşından büyük olmamak, Zabıta memurları için 30 yaşından büyük olmamak ve Askeri alımlar için 27 yaşından büyük olmamak gibi nitelikler aranmaktadır. Yaş hesaplamaları genellikle sınavın yapılacağı yılın Ocak ayı itibari ile veya sınav tarihi itibari ile hesaplanmaktadır. Eğitim olarak ise, Alımlar en az ilköğretim ve en fazla lisans mezunları için geçerlidir. Buna göre, Lise mezunları için Lise veya Dengi okul mezunu
olmak, Ön Lisans mezunları için 2 yıllık eğitim veren yükseköğretim bölümlerinden ve lisans mezunları için 4 yıllık eğitim veren Üniversitelerin ilgili fakültelerinden veya bunlara denkliği olan ve YÖK onaylı olan yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş olmaları gereklidir.

KPSS'Lİ KPSS'SİZ ALIMLAR:

Kamuya alımlar genellikle Kamu Personeli Seçme Sınavı ile yapılıyorken ancak bazı alımlar için KPSS şartı aranmıyor. Genellikle askeri personel alımlarında, Bazı belediye ilanlarında, Sağlık Bakanlığı Başasistan alımlarında geçici işçi alımlarında, Diyanet İşleri Başkanlığı alımlarında, Devlet opera ve Bale genel müdürlüğü personel alımlarında KPSS şartı aranmamaktadır.
Ancak Devlet memuru olmak isteyen adaylar mutlaka kamu Personeli Seçme Sınavına girerek iyi bir puan almış olmaları gereklidir. Buna göre Lise mezunları için KPSSP94, Ön Lisans mezunları için KPSSp93 ve Lisans mezunları için KPSSp3 puan türünden en az 50 puan olmak üzere, 60 70 veya 80
puan ve üzeri puan almış olmaları gerekmektedir.

HANGİ KURUMLAR ARALIKTA MEMUR PERSONEL ALIMI YAPACAK?

Kasım ayının bitmesi ile birlikte bir çok kamu kurumu ve kamu kuruluşu bünyelerindeki eksikliği karşılamak üzere farklı pozisyonlarda alım yapıyorlar.
Buna göre Aralıkta alım yapacak bazı kamu kurumları ise, Milli Savunma bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları, Sağlık Bakanlığı,
Diyanet İşleri Başkanlığı, Bazı Büyükşehir Belediyeleri, İlçe Belediyeler, İçişleri Bakanlığı, Çeşitli Üniversiteler, Emniyet Genel Müdürlüğü, Devlet opera ve Balesi Genel Müdürlükleri, Göç İdaresi, İSKİ, Tapu ve Kadastro, Eti Maden İşletmeleri, gibi kurumlar alım yapacaklardır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.