ABD Çalışma Fırsatı Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

 Amerikada çalışmak ister misin? Yaşanabilir yüksek maaş ile çocuklarınıza iyi eğitim ile kaliteli bir yaşam almanız için ABD göçmen alımına başvuru yapabilirsiniz. ABD her yıl 50 bin göçmen alımı yapıyor.

 ABD 2019 yılı için 50 bin kişiye Green Card vereceğini açıkladı. DV programını kazananlar, bilgisayar tarafından rastgele yapılan bir çekiliş sonucunda belirlenecek. ABD Dışişleri Bakanlığı, çeşitlilik vizelerini altı coğrafi bölge arasında paylaştırdı. 2019 yılı programında uyumluluk listesinde Türkiye’nin de adı geçiyor.

ABD Personel Alımı 50 Bin Kişi


Green Card Nedir?
GREEN CARD

Green Card, resmi adıyla Permanent Resident Card (Daimi Oturma İzni) kişinin göçmenlik statüsünü gösteren bir belgedir.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından kongre yetkisiyle her sene belirli şartlara göre Çeşitlilik Göçmen Vize Programı (DV) uygulanıyor. Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’na göre işleyen bu mekanizma, Amerika’ya göçün az olduğu ülkelerde doğmuş olan
kişiler için planlanmıştır. Çeşitli kültürlerden her milletin Amerikan toplumundaki varlığını artırmak amacıyla uygulanan Green Card’a sahip olmak, ABD vatandaşlarıyla hemen hemen aynı haklara sahip olmak anlamına gelir. Sadece oy kullanmak, mahkemede jüri üyeliği yapmak ve ABD pasaportu almak bu hakların dışındadır.

Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?
1. DV programına katılım için başvuruya uygun ülkelerden birinin vatandaşı olunmalıdır
Türkiye Cumhuriyeti, 2019 senesi için yayımlanan başvuru kılavuzuna göre uygun ülkeler listesinde gösterilmektedir.

Başvuruya uygun bir ülkede doğmadıysanız, başvuruya uygun olabilmeniz için iki yol daha vardır:

Eşiniz uygun olan ülkelerin birinde doğduysa eşinizin doğum yerine göre değerlendirilmeyi talep edebilirsiniz. Ancak bu durum, her iki eşin adlarının ilk başvuru esnasında belirtilmiş olması ve aynı zamanda vizelerini aldıktan sonra yine aynı anda ABD’ye giriş yapmaları şartı ile geçerlidir.
Anne veya babanız başvuruya uygun bir ülkede doğduysa veya doğduğunuz sırada o ülkede yasal olarak yerleşik değillerdi ise, anne veya babanızın doğum yerine göre değerlendirilmeyi talep edebilirsiniz. Ancak anne veya babanızın doğum yeri olan ülkenin DV 2019 programına katılmaya uygun ülkeler arasında olması gerekmektedir.
2. Belirtilen eğitim ve/veya meslek koşullarına uygun olunmalıdır
En az lise veya dengi düzeyde bir eğitim görmüş olmalısınız. Bu koşul 12 yıllık resmi ilk, orta ve lise eğitiminin başarılı bir şekilde tamamlanmış olmasını gerektirir.
Veya son 5 (beş) yıl içinde belirli bir eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmanız gerekir. Dışişleri Bakanlığı iş deneyiminin yeterliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı’nın O*Net Online veri tabanını kullanır.
Eğer bu iki koşuldan birine bile uygun değilseniz, DV programına başvuru yapmayınız.

Çeşitlilik Vize Programına Hangi Meslek Sahipleri Katılabilir?
Başvuru sahibinin iş tecrübesinin yeterlilik ve denkliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı’nın O*Net OnLine veri tabanı kullanılır. O*Net OnLine veri tabanı iş tecrübelerini beş iş alanına (job zone) bölmüştür. Çalışma Bakanlığı web sitesinde birçok meslekten bahsedilmiş olsa da sadece belli meslekler kura programına katılım için uygundur. Mesleğinize dayanarak kura programına katılmak istiyorsanız, son beş yıl içinde, veri tabanında Özel Mesleki Hazırlık seviyesi (Specific Vocational Preperation – SVP) 7.0 veya daha yüksek olan bir meslekte, en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmalısınız. İstenilen eğitim ve iş tecrübesine sahip değilseniz başvurunuz vize görüşmeniz sırasında diskalifiye edilebilirsiniz.

Çalışma Bakanlığı web sitesinde kuraya katılmaya uygun meslekleri nasıl bulurum?

O*Net OnLine web sitesinde bir mesleğin yeterli olup olmadığını anlamak için aşağıdaki adımları izleyiniz:

Web sitesinde “Meslek Bulma” (“Find Occupations”) alanından“Meslek Grubu’nu (“Job Family”) listeleyiniz.
Seçiminizi yaptıktan sonra “git” (“go”) komutuna basınız.
Buradan mesleğinizin bağlantısına tıklayınız.
Meslek bağlantısına tıkladıktan sonra İş Alanı (Job Zone) bağlantısını seçip bu meslek için uygun görülmüş İş Alanınına (Job Zone) ve Özel Mesleki Hazırlık seviyesine (SVP range) bakınız.
Green Card Başvuru Tarihleri
Green Card programı için başvuru yapacak olan kişilerin başvurularını 3 Ekim 2018 Çarşamba günü öğlen 12:00 ile 6 Kasım 2018 Salı günü öğlen 12:00 arasında, elektronik olarak aşağıdaki bağlantı üzerinden yapmaları gerekmektedir.

Web sitesinde oluşabilecek gecikmeler nedeniyle başvuru yapmak için son haftayı beklemeyiniz.
Geç veya kağıt üzerinde yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.
Her kayıt döneminde sadece bir başvuru yapabilirsiniz.
Birden fazla başvuru yapan katılımcılar ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından tespit edilecek ve otomatik olarak diskalifiye edilecektir.

Başvuru Formunun Doldurulmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Green Card başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
Green Card başvuru ücreti yoktur, başvurular ücretsizdir.
Eski bir web tarayıcısı kullanmak online DV sisteminde sorun yaşamanıza neden olabilir. Bu yüzden güncel bir web tarayıcısı kullanmalısınız.
Başvurunuzu, vize danışmanı veya aracısı yardımı olmadan kendiniz yapabilirsiniz. Eğer mutlaka bir aracıdan yardım alacaksanız, başvurunuzun yapıldığı sırada orada bulunmalı, soruların cevabının doğru olduğunu teyit etmeli ve başvuru tamamlanınca gelen onay sayfasını ve size özel onay / konfirmasyon numaranızı almalısınız. Bu numara, Elektronik DV web sitesinden kurayı kazanıp kazanmadığınızı öğrenebilmeniz için tek anahtardır. Green Card konusunda aracılık yapan bazı kişi ve kurumlar, konfirmasyon numaranızı kendilerine saklayarak, kurayı kazanmanız halinde sizden yasal olmayan bir şekilde para talep edebilirler. Lütfen bu bilgiyi saklamayı deneyen kişilere karşı dikkatli olunuz.
Elektronik başvuru formunda vermiş olduğunuz e-posta hesabına erişiminizin olmasına dikkat ediniz.
Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Elektronik DV başvuru formu tek seferde tamamlanıp yollanmak üzere tasarlanmıştır. Başvuru formunun yüklenmesi ve internet üzerinden yollanıp DV web sitesine ulaşması için 60 dakikalık bir süreye izin verilmektedir. Eğer 60 dakikadan fazla bir süre geçer ve elektronik başvuru tamamlanmazsa sistem başvuruyu siler. Bu şekilde, başarıyla tamamlanmış bir başvurunun, daha önceden yarım kalmış olan başvurunun tekrarı olarak değerlendirilmesi de önlenmiş olur. Bu sizin için iyi bir özelliktir, zira birden fazla başvuruda bulunanlar diskalifiye olurlar. Kendi kendinize doldurabileceğiniz başvuru formu konusunda adım adım bazı püf noktalarından söz edelim.

başvuru formu 1

İlk bölümde soyisim, ilk isim ve orta isminizi pasaportunuzda geçtiği şekliyle yazarken Türkçe karakter kullanmamaya dikkat ediniz. Kimliğinizde bir orta isim yok ise boş bırakarak cinsiyetinizi işaretleyiniz.

Doğum tarihinizi ay, gün ve yıl sırasıyla rakamlarla belirtin.

Aile olarak başvuru yapacağınızı düşünelim; başvuru sahibi olarak kendinizi yazdığınızda, ilerleyen sorularda evli olduğunuzu belirttiğiniz zaman, eşinizin adına da ayrıca bir form doldurmanız gerekecektir. Ayrı ayrı form doldurmak şansınızı artırdığı gibi, gereklidir. Ayrıca eşlerden biri kurayı kazandığı takdirde, diğeri de eş kategorisinden yararlanabilir.

başvuru formu 2

Doğduğunuz şehir başlığına, kimliğinizde doğum yeri hanesinde yazan kelimeyi tam olarak yazınız.

Doğum yerinizin bağlı olduğu ülkeyi 5. bölümde seçerek, 6. bölümde bu ülkenin uygunluk listesindeki ülkeler arasında olup olmadığını işaretleyiniz.

Türkiye’de doğmuşsanız 2019 senesi DV programında ülkemizin ismi yer aldığı için evet demeniz yeterlidir. Eğer uygun olmayan bir ülkede doğmuşsanız yukarıda “Green Card Başvuru şartları” başlığımızdaki ilk maddeyi gözden geçirerek bu bölümü kurallara uygun olarak doldurunuz.

başvuru formu 3

Sıra son 6 ay içinde çekilmiş belirli kriterlere uyması gereken fotoğrafların sisteme yüklenmesine geldi. Kendinizin ve eğer varsa eşiniz ve tüm çocuklarınızın fotoğraflarını başvuruya eklemeniz gerekiyor. Geçen yıl yapılan başvuruda kullandığınız fotoğrafın aynısını bu sene de kullanırsanız başvurunuz geçersiz sayılır. İstenen özellikte bir fotoğraf için gereken tüm şartları aşağıda listeledik.

dijital vesikalık ornegi

Fotoğrafınız dijital ortama aktarılmış olmalı, boyut artırma gibi düzenlemeler yapılmamalı, orijinal oran korunmalıdır.
Yukarıdaki resimde görülen oranlara uygun, 600×600 piksel ebadında resim belgesi olmalıdır.
Fotoğraf JPEG formatında olmalıdır. (dosya uzantısı “jpg”)
Yüzünüzün tamamı, boynunuz ve omuzlarınız görünüyor olmalı, omuz aşağısı görünmemelidir.
Ön cepheden, baş yukarı, aşağı ya da yanlara bakmadan, gülümsemeyen bir ifade ile gözleriniz açık ve kameraya bakıyor olmalıdır.
Fotoğraf dikey olarak görünmelidir.
Gözlükle çekilmiş fotoğraflar kabul edilmemektedir. Sürekli gözlük kullanan kişilerin vize ve pasaport başvuruları için sağlık raporu ile kanıtlanmış nadir durumlar dışında gözlüksüz olarak çekilmiş fotoğraflarını vermeleri gerekmektedir.
Arka plan düz, açık bir renk olmalı, görüntüde gölge dahil başka bir obje yer almamalıdır.
Şapka veya başı kaplayan ögeler sadece dinsel nedenlerden dolayı takıldığında ve yüzün herhangi bir özelliğini kapatmadığı sürece kabul edilmektedir. Dinsel nedenlerin dışında tutulabilen, kabilesel düzenin gerektirdiği başlık türleri kabul edilmemektedir.
Askeriye, hava personeli ve diğer personele ait başlıklar bulunan fotoğraflar kabul edilmemektedir.
Son 6 ay içinde çekilmiş olması zorunludur.
Fotoğrafı yükledikten sonra sıra, Türkçe karakter kullanmadan adres doldurma kısmına geliyor. Eyalet yapımız olmadığı için d şıkkına semt, e şıkkına şehri yazarak doldurabilirsiniz.

başvuru formu 4

Sıradaki bölümlerde şu anda yaşadığınız ülkeyi, isteğe bağlı olarak telefon numaranızı ve doğrudan erişiminiz olan e-mail adresinizi belirleyiniz. Green Card çekilişini kazandıktan sonra yazışmalarınız başladığında Dışişleri Bakanlığı bu mail adresini dikkate alacaktır.

başvuru formu 5

Başvuruyu yaptığınız gün itibarıyla tamamlamış olduğunuz en son eğitim seviyesini 12. bölümde; (1) Sadece ilkokul, (2) Lise terk, (3) Lise Diploması, (4) Meslek Yüksekokulu, (5) Üniversite Terk, (6) Üniversite Diploması, (7) Yüksek Lisans Terk, (8) Yüksek Lisans Diploması, (9) Doktora Terk, (10) Doktora Diploması şeklindeki seçeneklerden uygun olanı seçerek işaretleyiniz.

13. bölümde (1) Bekar, (2) evli ve eşi Amerikan Vatandaşı veya Yeşil Kart sahibi olmayan, (3) evli ve eşi Amerikan Vatandaşı veya Yeşil Kart sahibi olan, (4) boşanmış, (5) dul (6) yasal olarak ayrı yaşayan seçeneklerinden uygun olanı seçiniz. Eğer evliyseniz ilerleyen sayfada 13. bölümün devamı niteliğinde eşinizin adını, doğum tarihini, cinsiyetini, doğduğu şehri, doğduğu ülkeyi ve sizinkiyle aynı özelliklere sahip fotoğrafını başvurunuza ekleyiniz. Vize alabilecek durumda olan eşinizi başvurunuza eklememeniz diskalifiye olmanıza sebep olacaktır.

Eşiniz Amerikan vatandaşı veya Yeşil Kart sahibi ise onu başvuru formuna eklemenize gerek yoktur. Amerikan Vatandaşı veya Yeşil Kart sahibi eşler için vize gerekmez. Bu sebeple “evli ve eşi Amerikan Vatandaşı veya Yeşil Kart sahibi olan” seçeneğini seçtiğiniz durumda size eşiniz ile ilgili ek sorular sorulmaz.

başvuru formu 6

14. bölümde, sizinle birlikte ikamet etmiyor veya DV programı ile göçmenlik hakkı almak istemiyor olsalar bile, 21 yaşından küçük ve evli olmayan tüm çocuklarınızın sayısını belirtmelisiniz. İlerleyen sayfada 14. bölümün devamı niteliğinde isimlerini, doğum tarihlerini, cinsiyetlerini ve doğdukları şehir ve ülke bilgilerini başvuru formunuza eklemeniz ve her çocuğunuz için aynı teknik özelliklere sahip fotoğrafları da yüklemeniz gerekmektedir.

Hayatta olan tüm öz çocuklar, sizin tarafınızdan evlat edinilmiş hayatta olan tüm çocuklar; hayatta olan, evli olmayan ve DV başvurusunun yapıldığı tarih itibarıyla 21 yaşını doldurmamış tüm üvey çocukların bilgileri doldurulmalıdır. Çocuğun ebeveyniyle yasal olarak ayrılmış olsanız ya da çocuk sizinle yaşamıyor veya ABD’ye göç etmeyecek olsa dahi başvurunuza eklemelisiniz. Evli ve 21 yaşın üzerindeki çocuklar DV programına uygun değillerdir. Ancak, Çocuk Statüsünü Koruma Kanunu bazı durumlarda 21 yaşını doldurmuş çocukları koruma altına alabilir. Eğer DV başvurunuzu evli olmayan çocuğunuz 21 yaşını doldurmadan önce yaptıysanız, ancak çocuğunuz vizeyi almadan 21 yaşını doldurduysa, yasa kapsamındaki koşullar sağlandığı takdirde çocuğunuz vize işlemleri sırasında 21 yaşının altındaymış gibi muamele görebilir. DV koşullarına uygun olan bütün çocuklarını başvuruya eklemeyen başvuru sahipleri vize görüşmesi sırasında diskalifiye olacak ve dosyadaki tüm aile fertlerinin başvuruları reddedilecektir.

Toplam 2 sayfa ve 14 bölümden oluşan başvuru formunda herhangi bir cevabınız ya da fotoğrafınız kurallara uygun değilse, sayfa sizi uyarı vermek yoluyla yönlendirecektir. Her şey kurallara uygunsa ve doğruluğundan eminseniz, onaylayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Karşınıza çıkacak sayfadaki size özel onay / konfirmasyon numarasının ekran görüntüsünü almayı veya numarayı bir yere kaydetmeyi unutmayınız.

Eğer elektronik DV sistemi, ilk başvurunuzu reddederse, ikinci bir başvuru yapabilirsiniz. İnternetin öngörülemeyen doğası gereği, ret mesajı tarafınıza hemen ulaşmayabilir. Eksiksiz bir başvuruyu tamamlayıp onay mesajını alana kadar, gereken sayıda başvuru teşebbüsünde bulunabilirsiniz. Onay mesajını aldığınızda başvurunuz tamamlanmıştır ve artık ilave başka hiçbir başvuru yapmamalısınız.

Green Card Başvuru Sonuçları Nasıl Öğrenilir?
DV-2019 kurasını kazanıp kazanmadığınızı ve eğer kazandıysanız göçmen vize görüşme tarihinizi sadece aşağıdaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz. ABD hükümeti kişilere direkt bilgilendirme yapmayacaktır. Bu web sitesi başvurunuza nasıl devam edebileceğinize dair bilgi alabileceğiniz tek adrestir.

Green Card Seçimi ve Sonuçların Açıklanması
Dışişleri Bakanlığı kazanan kişileri, tüm geçerli başvurular arasından, her bölge ve ülke için ayrılmış kotalar dahilinde, bilgisayar yardımıyla, rastgele olarak seçer. DV kurasına katılan kişiler kurayı kazanıp kazanmadıklarını öğrenmek için elektronik başvuruları sonrasında ekranda çıkan konfirmasyon numarasını kullanarak, yukarıdaki sorgulama sayfasına bakmalıdır. Dışişleri Bakanlığı bilgilendirme mektupları ya da e-postaları göndermeyecektir. ABD Elçilik veya Konsoloslukları’nda kazananların bir listesi olmayacaktır.

Başvuru durumu kontrolü 7 Mayıs 2019 – 30 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılabilecektir.

Eğer kurayı kazanırsanız detaylı açıklamaların yer aldığı bir onay sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada Amerika’ya göçmenlik ile ilgili ücretler bilgisini de bulabilirsiniz.

Kurayı kazanamayan kişiler de yine Başvuru Durumu Kontrol sayfası aracılığıyla bilgilendirileceklerdir. Başka birinin sonucu öğrenip size bildirmesi yerine Başvuru Durumu Kontrol sayfasını kendinizin kontrol etmenizi kuvvetle tavsiye ederiz.

Kurayı kazananların göçmen olabilmeleri için Amerika’ya kabul edilebilir olmaları gerekmektedir. DS-260 Göçmen Vizesi Başvuru Formu sizden elektronik ortamda bilgiler isteyecektir; bir konsolosluk yetkilisi de şahsen Amerikan yasaları gereğince göçmenlik koşullarına uygun olup olmadığınız konusunda sorular soracaktır. Bu sorular kriminal ve güvenlik ile ilgili konuları da içerecektir.

Kazanan kişilerin ve aile bireylerinin vizeleri 30 Eylül 2020 tarihine kadar basılmalıdır. Bu tarihten sonra Dışişleri Bakanlığı veya ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri Bölümü (USCIS) hiçbir koşulda çeşitlilik vizesi veremez, statü değişikliği başvurusu onaylayamaz ya da geride kalan vize almaya uygun aile fertleri Amerika’daki esas başvuru sahibinin yanına gitmek için vize alamazlar.

Amerika Green Card Avantajları Nelerdir?
Green Card’lı olduğunuzda ABD’de süresiz olarak oturma ve çalışma iznine sahip olursunuz.
Seçme ve seçilme hakkı, mahkemede jüri üyeliği yapmak ve ABD pasaportu almak dışındaki tüm haklardan yararlanabilirsiniz.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından feragat etmeniz gerekmez.
Üniversitelerde sadece ABD vatandaşlarına tanınan burs ve özel indirimlerden faydalanabilir, okurken çalışma imkanı bularak eğitiminizi finanse edebilirsiniz.
Amerikan Devlet Daireleri dahil her yerde çalışabilirsiniz.
Amerika Birleşik Devletlerinde iş yeri açabilir, personel çalıştırabilir, işle alakalı kredi kullanabilirsiniz.
Dünyanın her yerine kolaylıkla vize alabilirsiniz.
Beş yıl boyunca adli bir olaya karışmadığınız takdirde, Amerikan vatandaşı olma hakkınız olur; dilerseniz çifte vatandaşlık statüsüne geçebilirsiniz.
Çocuklarınız ve eşiniz bahsedilen bütün haklara sahip olur.
Gayrimenkul alıp satabilirsiniz.
Çocuklarınızın başarılarını ispatlayarak burslu okutabilirsiniz.
Ülkenize dönüp yaşama ve çalışma hakkınız saklı kalır.
Tüm sosyal güvenceniz Amerika Birleşik Devletleri garantisi altındadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.