Almanya İşçi Alımı Şirketi Açıklaması

 OBM şirketi Almanyaya işçi götürecek mi? Gerek konsolosluktan gerekse İŞKUR yetkililerinden yalanlama geldi ama OBM şirketi açıklama yapmamıştı. OBM iş başvurusu yapanlar şimdi ne olacak diye beklemeye başladı.

 Geçtiğimiz günler itibariyle tüm haber sitelerine konu olan ve Almanya' ya işçi göndereceğini aktaran şirkete yönelik bir garip süreç yaşanmaya devam ediyor. Şirket tarafından en az 2 bin euro maaş ile Almanyaya işçi gönderileceği ve burada Türk vatandaşların çalıştırılacağı, 18 ay boyunca vatandaşların şirket tarafından dil eğitimi ve yol masrafları gibi masrafların karşılanarak çalıştırılacağı bilgileri aktarılmıştı.

Almanya İşçi Alımı


 Çok sayıda haber sitesinde yer alan ve tesisatçı, kaynakçı, hemşire ve işçi gibi çeşitli statülerde çalıştırılmak üzere başvuruların değerlendirme sürecinin
ardından kişilere gerekli dönüşlerin sağlanacağı yönündeki haberin ardından, şirketin başvuru formu gündeme gelmiş ve kendi websitesi üzerinden bu başvuruları aldığı ortaya çıkmıştı.

İŞKUR AÇIKLAMASI

Basın organlarında İŞKUR üzerinden alım yapacağı yönünde açıklamaları bulunan şirketin bu yönde bir çalışmasının olmadığını açıklayan İŞKUR, yurtdışında işçi çalıştırmak konusunda gerekli prosedürlerin karşılanıp, başvuruların yapılması gerektiğine değinmiş ve şirketin henüz böyle bir girişiminin bulunmadığını vurgulamıştı.

KONSOLOSLUK AÇIKLAMASI

Almanya' ya gönderilecek işçiler konusunda OBM Türkiye isimli bir şirketin, resmi makamlar noktasında herhangi bir çalışması, hakkı ya da başvurusu bulunmadığına dikkat çekilmiş, konsolosluk tarafından yapılan açıklamada, Almanya' da işçi çalıştırabilmek için gerekli şartların sağlanmasının gerekli olduğu aktarılmıştı. Bu açıklamaların ardından şirketin de resmi web sitesinin kapalı olduğu ve teknik sorunlar ortaya çıktığı anlaşılmıştı.

ŞİRKET AÇIKLAMA YAPTI İDDİALARI

Sosyal medya platformlarında ve bazı haber sitelerinde, iki resmi makamın açıklamalarının ardından şirketin de açıklama yaptığı, yaklaşık 400 bin başvuru aldığı ve teknik sorunlar nedeniyle başvuru ekranının şuanda kapalı olduğu yönünde  ifadelere yer verildi.

 Almanya' ya işçi göndereceği yönünde açıklamaları bulunan şirketin, online olarak başvuruları toplaması ve başvuru ekranının kapatılması konusundaki soru işaretleri, tereddütlerin artmasına neden olmuştur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.