Asgari Ücret 2800 TL

 Asgari ücret tespit komisyonu bu hafta toplanıyor. 2019 Asgari ücretinin belirlenmesi için yapılacak toplantılar öncesi işçi sendikaları da tekliflerini hazırladı. DİSK yaşanılabilir bir hayat için asgari ücret 2800 TL olsun diyor.

Asgari Ücret


Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu 2019 asgari ücreti için tespit ve taleplerini açıkladı. DİSK 2019’da asgari ücretin 2 bin 800 TL olmasını talep etti.

Doç. Dr. Aziz Çelik, DİSK-AR'ın hazırladığı "2019 Asgari Ücret Gerçeği" başlıklı raporu sundu. Sunulan raporda asgari ücretin satın alma gücü açısından OECD ülkeleri içinde 18. sırada yer aldığı ülkemizde Cumhurbaşkanı maaşı asgari ücretin 25.4 katı olduğu belirtildi.Asgari ücretle ilgili olarak DİSK’in yaptığı açıklamada bu oran ile Türkiye, Cumhurbaşkanı
maaşının en yüksek olduğu 4. OECD ülkesi olduğu açıklandı.Asgari ücretin enflasyon karşısında korunması, milli gelir artışından faydalanması, geçim ücreti olabilmesi ve işçilerin krize karşı korunması için ASGARİ ÜCRET 2800TL NET olması gerektiği yönünde Asgari ücret görüşmeleri öncesinde teklifini açıkladı.

Asgari ücret ülkemizde çalışanların tamamını ilgilendiren bir konudur. Asgari ücret tespiti 16 milyondan fazla işçinin ve onların ailelerinin yaşam koşullarını ilgilendiren çalışma hayatının en temel konularından biridir. Asgari ücret on milyonların derdidir.On milyona yakın işçi ya asgari ücretin altında ya da asgari ücrete çok yakın bir ücretle çalışmaktadır. Öte yandan asgari ücret seviyesindeki artış, genel ücret artışlarını da etkilemektedir. İşsizlik ödeneklerinden, emekli aylıklarına kadar pek çok ödeme asgari ücret düzeyinden etkilenmektedir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.