Emniyet 35 Bin Polis Alımı

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarına yeni polis alımlarının yapılacağını açıklamıştır. Gelen bu müjdeli haber sonrasında polis olmak isteyen vatandaşlar, alımların ne şekilde yapılacağını merakla beklemeye başladılar. 2019 yılı içerisinde yapılacak alımların şartları nasıl olacak?

Polis Alımları


Alımlar Görev Tanımlarına Göre Yapılacak

Emniyet birimlerine yapılacak yeni atamalar polislerin görev tanımlarına göre değişiklik gösterecek. Buna göre PÖH, PMYO, POMEM olarak kadroların dağıtılması bekleniyor. Her bir görev için ayrı ilan açılacak. Soylu, polis alımları konusunda yaptığı
açıklamada emniyet birimlerinin yaptıkları çalışmalarda elde ettikleri başarılara değinmiş ve bu istikrarın sürmesinin öneminden bahsetmişti. Açılacak yeni kadrolar ile emniyetin güçlendirilmesi hedefleniyor.

PÖH Nedir?

Polis Özel Harekat’ın kısaltması olan PÖH, emniyetin özel saha birimidir. Terör eylemlerinden rehine kurtarmaya kadar pek çok görevi bu tim üstlenir. Kullandıkları silahlardan, kıyafetlerine kadar kendilerine özel bir çizgileri vardır. Emniyetin en etkili birimlerinden birisi bu birimdir. PÖH kadrolarına alınacak kişilerden beklenen fiziksel özellikler diğerlerine göre farklı olabilir.

PMYO’ya Nasıl Giriliyor?

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Yüksekokulları’na giriş için açılan ilanlarda kadın ve erkekler için kontenjanlar ayrı olarak belirleniyor. Yapılan duyurunun ardından kaç kişinin alınacağı netleşecek. 2019 yılında alınması beklenen 35 bin kişinin bir kısmı da bu alanda olacak.

POMEM İşleyişi

Polislerin eğitim aldıkları kurumlardan bir tanesi de POMEM. Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin kısaltması olan POMEM, başvurusu kabul edilenler için ek fırsatlar da sunmakta. Bu eğitim merkezine girmeye hak kazanan kişilerin bütün masrafları devlet tarafından karşılanıyor. Merkeze girebilmek için belirli bir yaş sınırı var. Mezun olmayı başaranlar ise emniyet birimlerinde mesleklerini icra etmeye başlıyorlar.

Genel Şartlar

Devlet memurluğu alımlarında geçerli olan genel şartların polis alımları için de uygulanması beklenmekte. Bu şartlar arasında ilk aranan özellik Türkiye Cunhuriyeti vatandaşı olmak. Daha önce alınan adayların en az lise mezunu olma zorunlulukları vardır. Bu alımlarda da bu şartın geçerli olması olası. Adayların gerekli sağlık koşullarını da sağlamaları bir başka ayrıntı. Ayrıca devlet memuru olmaya engel teşkil edecek suçlardan hüküm giyenler başvuru yapamayacaklar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.